Sensverk
JęzykPL
Kontakt
Pełny obraz

AI podwaja zużycie energii w centrach danych. Ile dokładnie – zależy od tego, jak są prowadzone.

W 2025 r. największe firmy technologiczne wydały ponad 400 mld $ na inwestycje w moc obliczeniową dla AI. Co to oznacza dla zużycia energii elektrycznej – od skali całego świata po pojedynczy obiekt.

01 · Zapotrzebowanie

Do 2030 r. centra danych będą zużywać około dwa razy więcej energii.

Według IEA centra danych na świecie zużyły w 2025 r. 485 TWh, a w 2030 r. zużyją około 950 TWh, czyli około 3% światowej energii elektrycznej. Dla UE Komisja Europejska przewiduje wzrost z około 68 TWh w 2024 r. do około 114 TWh w 2030 r.

Wykresy mają różne skale, bo UE to znacznie mniejsza część światowego zużycia.

Świat

TWh rocznie. Linia przerywana – projekcja.

Zużycie energii elektrycznej przez centra danych na świecie w latach 2024–2025 i projekcja na 2030 r. (IEA) Wykres kolumnowy, terawatogodziny rocznie. 2024: 415. 2025: 485. Projekcja na 2030: około 950, zaznaczona linią przerywaną. W latach 2025–2030 zapotrzebowanie mniej więcej się podwaja. Źródło: IEA. 0 250 500 750 1 000 TWh rocznie 415 2024 485 2025 ≈950 projekcja 2030 ≈2× 2025

IEA 2025, 2026

Zużycie energii elektrycznej przez centra danych na świecie, TWh
RokTWhStatus
2024415Szacunek IEA
2025485Szacunek IEA
2030≈950Projekcja IEA

Unia Europejska

TWh rocznie. Linia przerywana – projekcja.

Zużycie energii elektrycznej przez centra danych w UE w 2024 r. i projekcja na 2030 r. (Komisja Europejska) Wykres kolumnowy, terawatogodziny rocznie. 2024: około 68 (od 68 do 70). Projekcja na 2030: około 114 (od 114 do 115), czyli 3,2 procent zużycia energii elektrycznej w UE, zaznaczona linią przerywaną. Źródło: Komisja Europejska, COM(2026) 500, na podstawie danych IEA. 0 50 100 150 TWh rocznie 68 2024 ≈114 projekcja 2030 ≈1,7× 2024

Komisja Europejska, COM(2026) 500 (na podstawie IEA)

Zużycie energii elektrycznej przez centra danych w UE, TWh
RokTWhStatus
202468–70KE, na podstawie IEA
2030114–115Projekcja KE, 3,2% zużycia w UE
02 · Co napędza wzrost

Wzrost napędzają serwery AI.
Chłodzenie rośnie razem z nimi.

Gartner przewiduje, że w latach 2025–2027 zużycie energii przez serwery zoptymalizowane pod AI wzrośnie prawie trzykrotnie, a zużycie serwerów konwencjonalnych pozostanie na tym samym poziomie. Chłodzenie i pozostała infrastruktura rosną razem z obciążeniem: ze 159 do 243 TWh.

Sumy Gartnera są niższe niż IEA (447 wobec 485 TWh za 2025 r.), bo obie instytucje liczą inną metodą. Dlatego pokazujemy je na osobnych wykresach.

Na co idzie energia w centrach danych

TWh rocznie, według przeznaczenia. Lata 2026 i 2027 to prognozy (przerywana ramka).

Zużycie energii elektrycznej w centrach danych według przeznaczenia, 2025–2027 (Gartner) Skumulowany wykres kolumnowy, Gartner, czerwiec 2026, terawatogodziny. Szacunek na 2025: serwery zoptymalizowane pod AI 95, serwery konwencjonalne 193, chłodzenie i pozostała infrastruktura 159, razem 447. Prognoza na 2026: 175, 195, 195, razem 565. Prognoza na 2027: 258, 200, 243, razem 702. Zużycie serwerów AI rośnie prawie trzykrotnie, serwery konwencjonalne pozostają na tym samym poziomie, a chłodzenie i infrastruktura rosną razem z obciążeniem. 0 200 400 600 800 TWh rocznie 447 2025 szacunek 565 2026 prognoza 702 2027 prognoza Chłodzenie i pozostała infrastruktura 243 TWh w 2027 r. Serwery konwencjonalne 200 TWh w 2027 r. Serwery AI 258 TWh w 2027 r.

Gartner, komunikat prasowy, 10 czerwca 2026

Zużycie energii elektrycznej w centrach danych według przeznaczenia, TWh (Gartner, czerwiec 2026)
RokSerwery zoptymalizowane pod AISerwery konwencjonalneChłodzenie i pozostała infrastrukturaRazem
2025 (szacunek)95193159447
2026 (prognoza)175195195565
2027 (prognoza)258200243702
03 · Efektywność

Efektywność stanęła w miejscu dekadę temu.

PUE to całkowita energia obiektu podzielona przez energię zużytą przez IT. Do około 2014 r. operatorzy szybko go obniżali. W dziewięciu badaniach od 2018 r. średnia nie wyszła poza przedział 1,52–1,67.

Od 7% do ponad 30%

energii elektrycznej centrum danych idzie na chłodzenie: około 7% w efektywnych obiektach hyperscale, ponad 30% w mniej efektywnych obiektach korporacyjnych (IEA, 2025).

Średni PUE, 2007–2026

Im niżej, tym lepiej. Przy 1,0 cała energia trafiałaby do IT.

Średni PUE centrów danych w latach 2007–2026 Wykres liniowy średniego rocznego PUE z badania Uptime Institute. Około 2,5 w 2007, 1,98 w 2011, 1,65 w 2014, potem 1,58 (2018), 1,67 (2019), 1,59 (2020), 1,57 (2021), 1,55 (2022), 1,58 (2023), 1,56 (2024), 1,54 (2025), 1,52 (2026). Szybka poprawa do 2014 r., od 2018 r. niemal płasko. Lata badań 2008–2010, 2012–2013 i 2015–2017 nie są pokazane na wykresie. 1,0 1,5 2,0 2,5 Średni roczny PUE 2007 2011 2014 2018 2022 2026 ≈2,5 1,98 1,65 1,52 dziewięć badań, niemal płasko Narzut ponad 1,0

Uptime Institute, Global Data Center Survey (badanie coroczne)

Średni roczny PUE, badanie Uptime Institute
Rok badaniaPUE
2007≈2,5
20111,98
20141,65
20181,58
20191,67
20201,59
20211,57
20221,55
20231,58
20241,56
20251,54
20261,52
04 · Co daje lepsza eksploatacja

Każde obniżenie PUE to energia, której nie trzeba kupować.

Przy tym samym obciążeniu IT niższy PUE oznacza mniejsze zużycie energii przez cały obiekt. Średnia Uptime ważona mocą wynosi już 1,36, bo duże obiekty pracują oszczędniej.

Szacunek własny Sensverk · nie dane zewnętrzne

0,8 mln € rocznie

Oszczędność energii na chłodzenie w jednym obiekcie o mocy IT 10 MW, scenariusz bazowy.

Ile energii obiektu oszczędza obniżenie PUE z 1,52

Obliczenie, a nie dane pomiarowe: 1 − docelowy PUE ÷ 1,52, przy tym samym obciążeniu IT.

Oszczędność energii obiektu po obniżeniu PUE z 1,52 (obliczenie) Wykres słupkowy przedstawiający obliczenie, a nie dane pomiarowe: oszczędność energii całego obiektu przy tym samym obciążeniu IT, liczona jako 1 minus docelowy PUE podzielony przez 1,52. Do 1,36: 10,5 procent. Do 1,30: 14,5 procent. Do 1,20: 21,1 procent. Do 1,36 · średnia Uptime ważona mocą, 2026 10,5% Do 1,30 · wartość przykładowa 14,5% Do 1,20 · wartość przykładowa 21,1% 0% 5% 10% 15% 20% 25%

Obliczenie Sensverk na podstawie wartości z badania Uptime 2026

Obliczenie: oszczędność energii obiektu przy tym samym obciążeniu IT = 1 − docelowy PUE ÷ 1,52
Zmiana PUEOszczędność
1,52 → 1,3610,5%
1,52 → 1,3014,5%
1,52 → 1,2021,1%

Sprawdźmy, jak wypada Państwa obiekt.

Proszę opowiedzieć Brianowi, jak dziś pracuje Państwa obiekt. W 30 minut pokaże, gdzie Sensverk znalazłby oszczędności energii.

Kontakt →

Źródła

  1. IEA (2025), Energy and AI, „Energy demand from AI”. 2024: 415 TWh; udział chłodzenia od 7% do ponad 30%.
  2. IEA (2026), Key Questions on Energy and AI, streszczenie. 2025: 485 TWh; 2030: około 950 TWh; nakłady inwestycyjne ponad 400 mld $.
  3. Komisja Europejska (2026), COM(2026) 500, sprawozdanie na temat efektywności energetycznej centrów danych (na podstawie IEA). UE: 68–70 TWh (2024), 114–115 TWh (2030).
  4. Gartner (10 czerwca 2026), komunikat prasowy o zapotrzebowaniu centrów danych na energię elektryczną, rysunek 1 (za digit.fyi i techpartner.news).
  5. Uptime Institute, Global Data Center Survey 2018–2026, oraz Uptime Intelligence, aktualizacje 221 (2023) i 518 (sierpień 2026, PUE ważony mocą 1,36).
  6. Szacunek Sensverk: 0,8 mln € rocznie, obiekt o mocy IT 10 MW, scenariusz bazowy.