AI verdubbelt het energieverbruik van datacenters. Hoe ze draaien, bepaalt hoeveel.
De grootste techbedrijven staken in 2025 ruim $400 mld in capex om AI-capaciteit te bouwen. Hieronder lees je wat dat betekent voor het stroomverbruik, van het wereldwijde beeld tot één enkele locatie.
01 · Vraag
Het stroomverbruik van datacenters verdubbelt ruwweg tot 2030.
Het IEA schat het wereldwijde verbruik van datacenters op 485 TWh in 2025 en ongeveer 950 TWh in 2030, zo'n 3% van alle stroom ter wereld. In de EU verwacht de Europese Commissie dat ongeveer 68 TWh in 2024 groeit naar ongeveer 114 TWh in 2030.
De twee grafieken hebben elk hun eigen schaal, omdat de EU maar een klein deel van het wereldwijde totaal is.
Wereld
TWh per jaar. Gestippeld = prognose.
IEA 2025, 2026
Stroomverbruik van datacenters wereldwijd, TWh
Jaar
TWh
Status
2024
415
Schatting IEA
2025
485
Schatting IEA
2030
≈950
Prognose IEA
Europese Unie
TWh per jaar. Gestippeld = prognose.
Europese Commissie, COM(2026) 500 (op basis van IEA)
Stroomverbruik van datacenters in de EU, TWh
Jaar
TWh
Status
2024
68–70
EC, afgeleid van IEA
2030
114–115
Prognose EC, 3,2% van de Europese vraag
02 · De aanjager
AI-servers jagen de groei aan. De koeling groeit mee.
Gartner verwacht dat het stroomverbruik van AI-geoptimaliseerde servers tussen 2025 en 2027 bijna verdrievoudigt, terwijl conventionele servers gelijk blijven. Koeling en overige infrastructuur groeien mee met de belasting: van 159 naar 243 TWh.
De totalen van Gartner liggen lager dan die van het IEA (447 tegenover 485 TWh voor 2025), omdat beide een andere methode gebruiken. Daarom staan ze in aparte grafieken.
Waar de stroom van datacenters naartoe gaat
TWh per jaar, naar toepassing. 2026 en 2027 zijn verwachtingen (gestippeld kader).
Gartner, persbericht, 10 juni 2026
Stroomverbruik van datacenters naar toepassing, TWh (Gartner, juni 2026)
Jaar
AI-geoptimaliseerde servers
Conventionele servers
Koeling & overige infrastructuur
Totaal
2025 (schatting)
95
193
159
447
2026 (verwachting)
175
195
195
565
2027 (verwachting)
258
200
243
702
03 · Efficiëntie
De efficiëntie verbetert al tien jaar niet meer.
PUE is het totale energieverbruik van de faciliteit gedeeld door het verbruik van de IT. Tot ongeveer 2014 brachten operators die snel omlaag. In negen metingen sinds 2018 bleef het gemiddelde tussen 1,52 en 1,67 hangen.
7% tot ruim 30%
van de stroom van een datacenter gaat naar koeling: ongeveer 7% bij efficiënte hyperscale-datacenters, ruim 30% bij minder efficiënte enterprise-datacenters. (IEA, 2025)
Gemiddelde PUE, 2007–2026
Lager is beter. 1,0 zou betekenen dat elke kWh de IT bereikt.
Uptime Institute, Global Data Center Survey (jaarlijks)
Gemiddelde jaarlijkse PUE, onderzoek Uptime Institute
Onderzoeksjaar
PUE
2007
≈2,5
2011
1,98
2014
1,65
2018
1,58
2019
1,67
2020
1,59
2021
1,57
2022
1,55
2023
1,58
2024
1,56
2025
1,54
2026
1,52
04 · Wat beter beheer oplevert
Elke stap omlaag in PUE is energie die je niet meer inkoopt.
Bij dezelfde IT-belasting betekent een lagere PUE minder energie voor de hele faciliteit. Het capaciteitsgewogen gemiddelde van Uptime ligt al op 1,36, omdat grotere locaties efficiënter draaien.
Schatting Sensverk · geen data van derden
€ 0,8 mln per jaar
Bespaarde koelenergie bij één locatie met 10 MW IT, basisscenario.
Energiebesparing voor de hele faciliteit als de PUE daalt vanaf 1,52
Berekening, geen meetdata: 1 − doel-PUE ÷ 1,52, bij dezelfde IT-belasting.
Berekening door Sensverk op basis van het onderzoek van Uptime 2026
Berekening: bespaarde energie voor de hele faciliteit bij dezelfde IT-belasting = 1 − doel-PUE ÷ 1,52
Van → naar
Bespaard
1,52 → 1,36
10,5%
1,52 → 1,30
14,5%
1,52 → 1,20
21,1%
Waar staat jouw datacenter?
Vertel Brian hoe je datacenter nu draait. Binnen 30 minuten laat hij je zien waar Sensverk energie kan besparen.
IEA (2025), Energy and AI, “Energy demand from AI”. 2024: 415 TWh; aandeel koeling 7% tot ruim 30%.
IEA (2026), Key Questions on Energy and AI, executive summary. 2025: 485 TWh; 2030: ongeveer 950 TWh; capex meer dan USD 400 mld.
Europese Commissie (2026), COM(2026) 500, rapport over de energie-efficiëntie van datacenters (op basis van IEA). EU 68–70 TWh (2024), 114–115 TWh (2030).
Gartner (10 juni 2026), persbericht over de stroomvraag van datacenters, figuur 1 (zoals gemeld door digit.fyi en techpartner.news).
Uptime Institute, Global Data Center Survey 2018–2026, en Uptime Intelligence-updates 221 (2023) en 518 (aug. 2026, capaciteitsgewogen PUE 1,36).
Schatting Sensverk: € 0,8 mln per jaar, locatie met 10 MW IT, basisscenario.